12.05.2020 11:32
Як правильно застосовувати працю неповнолітніх?
Особи, які не досягли вісімнадцятирічного віку, у трудових правовідносинах прирівнюються до повнолітніх. Проте щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці для них передбачено пільги. Які саме пільги? Які особливості працевлаштування та звільнення неповнолітніх?
З якого віку дозволено працювати
Згідно зі ст. 188 КЗпП не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.
Крім того, для підготовки молоді допродуктивної праці допускається прийняття нароботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних ісередніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, щонезавдає шкоди здоров’ю інепорушує процесу навчання, увільний віднавчання час подосягненні ними чотирнадцятирічного віку зазгодою одного збатьків або особи, щойого замінює.
Неповнолітня особа обов’язково повинна пройти медичний огляд і надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі в трудовій діяльності. В подальшому особа повинна проходити кожного року обов’язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21-річного віку (ст. 191 КЗпП).
З неповнолітньою особою трудовий договір обов’язково укладається у письмовій формі. При оформленні трудового договору особа, що не досягла 16 років і не має паспорта, повинна надати роботодавцю свідоцтво про народження.
Зверніть увагу, що неповнолітнім особам під час прийому на роботу випробувальний термін не встановлюється (ст. 26 КЗпП).
Відповідно дост.189 КЗпПкожна установа, організація тапідприємство повинні вести відповідний облік неповнолітніх працівників, вякому зазначається дата їхнародження. Це передбачено для того, щоб визначити кількість працівників, які мають право на пільги, встановлені законодавством для неповнолітніх, та контролювати терміни користування цими пільгами.
Участь утрудовій діяльності дітей зінвалідністю тадітей звадами фізичного тарозумового розвитку забезпечується шляхом створення відповідної мережі робочих місць.
З метою захисту своїх трудових прав діти, які працюють, можуть створювати професійні спілки або вступати до існуючих професійних спілок у порядку, встановленому законодавством.
Для неповнолітніх працівників законодавством про працю встановлено скорочену тривалість робочого часу (таблиця).
Вік неповнолітніх | Тривалість робочого часу |
Від 16 до 18 років | 36 год. на тиждень |
Від 15 до 16 років | 24 год. на тиждень |
Від 14 до 15 років* | 24 год. на тиждень |
*Учні, які працюють у період канікул. |
Для дітей, молодших 16 років, тривалість робочого часу обмежується відповідно до потреб їх розвитку та професійної підготовки. Час, витрачений дитиною за згодою роботодавця на професійну підготовку в межах встановленого законодавством робочого часу, зараховується як робочий час.
Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої законодавством для осіб відповідного віку.
При цьому заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується втакому самому розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ст.194 КЗпП).
Статтею 208 КЗпПпередбачено, щодля працівників, які навчаються без відриву відвиробництва всередніх іпрофесійно-технічних навчальних закладах, встановлюється скорочений робочий тиждень або скорочена тривалість щоденної роботи із збереженням заробітної плати увстановленому порядку.
Що заборонено
Забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час.
До найгірших форм дитячої праці належить, зокрема, робота, яка за своїм характером чи умовами, в яких вона виконується, може завдати шкоди фізичному або психічному здоров’ю дитини.
Також забороняється залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Крім того, забороняється залучати працівників молодше 18 років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП).
Норми праці
Згідно зі ст. 193 КЗпП для робітників віком до 18 років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли 18 років.
Для молодих робітників, які поступають напідприємство, ворганізацію після закінчення загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних закладів, курсів, атакож для тих, щопройшли навчання безпосередньо навиробництві, впередбачених законодавством випадках ірозмірах танавизначені ним строки можуть затверджуватись знижені норми виробітку.
Цінормизатверджуються роботодавцем запогодженням з профспілковим комітетом.
Надання відпусток
Працівникам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день у зручний для них час (ст. 75 КЗпП та ст. 6 Закону про відпустки).
Щорічні відпустки працівникам віком до18 років повної тривалості уперший рік роботи надаються заїхзаявою донастання шестимісячного терміну безперервної роботи напідприємстві, вустанові, організації.
Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється. Це означає, що заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається. Проте у разі звільнення таких осіб виплата грошової компенсації за невикористану ними частину відпустки здійснюється на загальних підставах.
Крім того, законодавством передбачено, щодіти, які працюють іпродовжують навчання, мають право надодаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.
Порядок звільнення
Звільнення працівників молодше 18 років зініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки зазгодою районної (міської) служби усправах дітей. Звільнення без такого погодження є незаконним.
Звільнення працівників молодше 18 років зініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки зазгодою районної (міської) служби усправах дітей.
При цьому звільнення з підстав, зазначених в п. 1, 2 і 6 ст. 40 КЗпП, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.
Такими підставами є:
зміни в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
виявлення невідповідності працівника обійманій посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню такої роботи, а так само в разі скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;
поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.
У разі коли виконання трудового договору неповнолітнім загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі та піклувальники неповнолітнього, а також державні органи і службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі й строкового (ст. 199 КЗпП).