Логотип

Мирноградська територіальна громада

Донецька область, Покровський район

06.10.2020 08:10

Для чого та як мешканці ОСББ можуть встановити сонячний дах у багатоповерхівці?

5f7c26a4cf827265674107.png

Розмістити на даху сонячну станцію та покрити свої витрати на електроенергію можуть не лише власники приватних домогосподарств, а й мешканці багатоповерхівок. Електропостачальник YASNO розповідає, як членам ОСББ втілити такий проєкт для використання електроенергії на потреби будинку.

Перш за все треба вирішити, з якою метою планується встановлення сонячної станції. Можливі три варіанти:

  •    для     покриття власних енергетичних потреб     будинку у місцях загального користування     (освітлення під’їздів, робота ліфта     тощо);

  •    для     енергонезалежності і повного або     частково покриття потреб в електроенергії     для усіх квартир;

  •    для     отримання коштів від здачі даху в оренду     підприємству, яке буде продавати     вироблену електроенергію за «зеленим»     тарифом.

Перший варіант – найпростіший. Для цього потрібна лише згода більшості мешканців та кошти на закупку та встановлення обладнання. Суму можна розділити порівну між членами ОСББ або залучити кредитні чи грантові кошти. Електропостачальник YASNO готовий надати консультацію щодо юридичних питань та необхідних документів, а також виконати проєкт.

Перед придбанням обладнання та виконанням робіт слід звернутися до оператора системи розподілу для отримання технічних умов (ТУ) щодо модернізації енергетичного обладнання відповідно до необхідної потужності. Оновлення передбачає заміну лічильників і кабелів.

Варіант, коли енергія сонячної електростанції використовується не лише на загальнобудинкові потреби, а й для кожної квартири, організаційно складніший та більш затратний. У цьому випадку будинок стає більш енергонезалежним, а мешканці мають можливість зменшити щомісячні рахунки за спожиту електроенергію. Потужність такої станції повинна бути достатньою для великого будинку. Розрахунок потужності робиться виходячи з площі даху, кількості квартир, мешканців та особливостей споживання ними електричної енергії.

Останній варіант найбільш тривалий: процес виконання та оформлення проєкту може зайняти до року. Треба перевірити статут ОСББ: там повинен бути пункт про можливість здачі в оренду «допоміжних приміщень та іншого спільного майна». Підприємством у цьому випадку може слугувати будь-яка організація, яка вирішить встановити на даху багатоповерхівки СЕС та продавати у мережу електроенергію за «зеленим» тарифом. Тоді у фонд будинку будуть надходити кошти лише за оренду. Оскільки ОСББ – неприбуткова організація, мешканці можуть зареєструвати власне окреме підприємство, відкрити рахунок у банку, отримати технічні умови від оператора системи розподілу, змонтувати обладнання, підключити «зелений» тариф та отримувати дохід від проданої електроенергії, який у подальшому може бути направлено на потреби будинку.

«Сьогодні сонячні панелі на даху багатоповерхівки – ще рідкісне явище, але поступово вони будуть набувати популярності. YASNO підтримує сучасні тенденції, допомагає клієнтам впроваджувати нові технологїі, заощаджувати кошти та ставати енергонезалежними. В компанії можна придбати все необхідне обладнання та замовити виконання проєкту «під ключ», – розповів директор YASNO в Донецькій області Олександр Северін.